Pierwsze Zmartwychwstanki stanęły na ziemi afrykańskiej w grudniu 2006 roku z zamiarem podjęcia nowej posługi apostolskiej i zaszczepienia tam zmartwychwstańskiego charyzmatu. Siostry rozpoczęły pracę nad organizacją nowej szkoły średniej dla dziewcząt w wiosce Buturu leżącej około 40. kilometrów od miasta Musoma, okolice jeziora Wiktorii.

Początki były trudne, siostry ofiarnie służyły uczennicom, nie mając nawet własnego klasztoru. W dzień pomieszczenia szkolne wykorzystywane były jako biura, a w nocy… jako sypialnie sióstr. Obecnie mamy już klasztor, oprócz pracy w szkole otaczamy też opieką dzieci z wioski prowadząc dla nich douczanie.

W zeszłym roku została otwarta nowa placówka zgromadzenia w Dar es Salaam, gdzie siostry podjęły posługę w szkole podstawowej, pracując w administracji oraz katechizacji. Naszą modlitwą i pracą na ziemi afrykańskiej staramy się głosić Królestwo Boże, dzielić się radością zmartwychwstania oraz nieść „kaganek oświaty” tym, którzy mają do niej ograniczony dostęp.

Obecnie w Tanzanii posługują s. M. Jadwiga Wudarczyk, s. Ewa M. Kurobiowska, s. Renata M. Łukasińska i s. Dominika Bańcerek. Oprócz modlitwy, którą zanosimy codziennie za nasze misjonarki, poszczególne wspólnoty w różnoraki sposób starają się pomóc siostrom, aby czuły, że ich misjonarska posługa jest naszą szczególną troską.

Z naszą postulantką Lucią

Będąc daleko od ojczyzny człowiek tęskni, ci którzy byli dłużej poza krajem z pewnością to odczuli. Dlatego czasem nasi dobroczyńcy, rodziny sióstr czy poszczególne wspólnoty wysyłamy siostrom polskie przysmaki np. kiełbasę czy cukierki, które przypominają smak domu. Tak było niedawno, kiedy to siostry otrzymały cukierki od znajomych z Sannik.
Na pytanie s. Ewy Marii, jakie były cukierki, maluchy odpowiadały z uśmiechem „były smaczne” ta prosta odpowiedź pokazuje jak niewiele potrzeba naszego wysiłku, aby ktoś mógł być trochę bardziej szczęśliwy.

DZIEKUJEMY BARDZO SERDECZNIE – wykrzykiwały uśmiechnięte buzie.

Tak wygląda obiad w przedszkolu nie ma stołów ani krzeseł i serwetek, zamiast łyżki jest ręka i wszystko smakuje, widać uśmiechy na twarzach dzieciaków . „Ugali” często jest z kukurydzy i grochu.

 

Adresy:

Sisters of the Resurrection

P. O. Box 134

Musoma, Tanzania, East Africa

Sisters of the Resurrection

P. O. Box 80409

Dar es Salaam, Tanzania, East Africa

Foto patrz Galeria

Brak możliwości komentowania.