śp. Janina Sokołow

                      Wróciła do Domu Ojca najstarsza Apostołka Zmartwychwstania

                            śp. Janina Sokołow

 

W niedzielę 12 lutego o godz. 6.00, gdy dzwony biły na Anioł Pański, swoje ostatnie Amen wypowiedziała najstarsza apostołka zmartwychwstania JANINA SOKOŁOW. Miała 104 lata i przez          30 lat była w apostolacie zmartwychwstania. Pogrzeb odbył się 14 lutego 2017 r. w Mońkach.

Siostry i apostołki zmartwychwstania reprezentowała s. M. Benedykta Pogorzelska CR z rodzicami  (mama siostry – p. Teresa jest apostołką). W pogrzebie uczestniczyło około stu osób, choć p. Janina była osobą samotną.

Byli obecni przedstawiciele władz miasta z burmistrzem na czele, dyrektorem Monieckiego Ośrodka Kultury, dyrektorami miejscowych szkół, nauczycielami, młodzieżą oraz wychowankami. Dwaj z nich, którzy są kapłanami (jeden w Padwie) nie mogąc uczestniczyć w pogrzebie, łączyli się duchowo.

Ksiądz Proboszcz w homilii wspominał p. Janinę jako typową przedwojenną nauczycielkę, która nie znała „światłocieni „. U niej wszystko było: „tak – tak; nie – nie”. Nie przepuściła żadnego błędu; kulturalnie, ale z mocą umiała zwrócić uwagę, nawet księdzu.

Codziennie czytała Pismo Święte. Zachował się egzemplarz, w którym na marginesach są liczne jej uwagi i przemyślenia. Codziennie też i prawie do ostatnich dni życia uczestniczyła we Mszy św., przemierzając samodzielnie drogę do kościoła, a odległość była spora – drugi kraniec miasta.

„Chociaż na pogrzebie nikogo się nie kanonizuje – mówił Ks. Proboszcz – ale w przypadku śp. Janiny mogę powiedzieć, że jej życie było święte i może być przykładem do naśladowania”.

Setne urodziny
Własnoręcznie napisany życiorys

 

Brak możliwości komentowania.