IV KONGRES NOWEJ EWANGELIZACJI, który odbywał się w Częstochowie w dniach 23 – 26 listopada 2017 był poświęcony tematyce pracy duszpasterskiej wśród młodych ludzi, posłudze w środowisku młodzieży oraz zagadnieniu, jakim jest przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Miał on na celu rzucenie nowego światła na przygotowania do bierzmowania. Ten prowokacyjny tytuł: „Matura, czy inicjacja chrześcijańska”, stawia bowiem pytanie: czy bierzmowanie jest pożegnaniem z Kościołem, czy wejściem „na dobre” w jego struktury. Przez cztery kolejne dni biskupi, duszpasterze i animatorzy z całej Polski dzielili się doświadczeniami przygotowania młodych ludzi do sakramentu bierzmowania i zastanawiali, w jaki sposób jeszcze skuteczniej odpowiedzieć na ich potrzeby. Gościem specjalnym spotkania był abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. W kongresie wzięły udział trzy nasze siostry – S. M. Samuela Przygoda, S. Ewelina M. Dudzik i S. Maksymiliana M. Matuszewska.
Wzięło w nim udział około 800 uczestników stałych, zrzeszającego członków wspólnot ewangelizacyjnych, animatorów i wszystkich, którzy zastanawiają się jak owocnie dzielić się wiarą w codziennym życiu. W sobotę w ramach spotkania ewangelizacyjnego dla młodych „Strumienie wody żywej” było nas nawet 1800.
Prelegenci zaproszeni do udziału w kongresie podęli ten temat od strony teoretycznej, natomiast wspólnoty i ruchy prowadzące 9 warsztatów, towarzyszących kongresowi, podzieliły się z uczestnikami praktyką działań ewangelizacyjnych i zaproponowali uczestnikom konkretne narzędzia i pomysły na przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Zapraszamy do mini galerii

DZIEŃ 1: Kongres zaczął z mocą! Byli z nami Abp Grzegorz Ryś, Abp Wacław Depo, Bp Edward Dajczak i inni Pasterze Kościoła, prawie 300 kapłanów.

Eucharystii w tym dniu przewodniczył Ks. Prymas Arcybiskup Wojciech Polak.

Podsumowaniem pierwszego dnia są słowa Ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia

DZIEŃ 2:
Rozpoczęła wspólna modlitwa, Jutrznia z nauką rekolekcyjną II Ks. Abpa Grzegorza Rysia. Potem miały miejsce kolejne sesje kongresowe Ks.Abpa Rino Fisichella i dr Szymon Grzelak, zakończone sesją pytań i odpowiedzi.
W ramach sesji popołudniowej swoim świadectwem dzielili się m.in. Rodzice, którzy towarzyszyli swoim dzieciom w czasie przygotowania do bierzmowania.

Wieczorem porcja kolejnej nauki rekolekcyjnej Ks. Abpa Grzegorza Rysia, oraz liturgia pokutna IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. z rąk Biskupów towarzyszących kongresowi na Jasnej Górze uczestnicy otrzymali błogosławieństwo,
po którym miał miejsce Apel Jasnogórski i Eucharystia. Przewodniczył jej Ks. Abp Wacław Depo, który takie wyzwanie rzucił uczestnikom kongresu.

DZIEŃ 3:
Ten dzień kongresu znowu rozpoczęła wspólna modlitwa z Jutrznią i nauką rekolekcyjną Ks. Abpa Grzegorza Rysia

Przed południem miały miejsce trzy sesja kongresowe Ks. Wojciecha Węgrzyniaka i Ks. Krzysztofa Guzowskiego oraz Ks. Bpa Marka Mendyka. Był też czas na stawianie pytań i odpowiedzi.
Popołudniu było spotkanie ewangelizacyjne dla młodych Archidiecezji częstochowskiej w Hali Polonia, „Strumienie wody żywej” – koncert zespołu „Sąsiedzi”, świadectwo Jaśka Melii, intronizacja Słowa Bożego, katecheza ks. Abpa Grzegorza Rysia, czas Adoracji Króla Królów – Jezusa Chrystusa – był to czas by zawierzyć Panu pragnienia swojego serca, pojednania z Bogiem i modlitwy wstawienniczej. Na koniec spotkania ewangelizacyjnego na Hali Sportowej Polonia wspólnie z młodzieżą była sprawowana uroczysta Eucharystia – źródło i szczyt życia Kościoła, której przewodniczył Ks. Bp Adam Wodarczyk.

DZIEŃ 4:
Ostatnią Eucharystię IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji uczestnicy spotkań kongresowych przeżywali w Kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Po raz pierwszy przesłanie Kongresu Nowej Ewangelizacji powstało nie na posiedzeniu samego Zespołu ds. NE KEP, lecz w gronie wszystkich kongresowiczów – każdy mógł mieć w nie swój wkład!

Brak możliwości komentowania.