„Wolni w Duchu Świętym” – to słowa tematu III Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych, który odbywał się w dniach od 13 do 16 września 2018 r.,
w Łagiewnikach, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w Centrum Jana Pawła II.
Kongres rozpoczęła czwartkowa Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. bp Jacek Kiciński.
Tematem przewodnim w piątek był „Duch Święty budujący wspólnotę”. Ks. Krzysztof Wons SDS poprowadził katechezę biblijną „Duch Święty zapewnia Pismom wieczną młodość”. Była także praca indywidualna ze Słowem Bożym przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w Centrum JP II, Eucharystia, a wieczorem Droga Krzyżowa w kościele Centrum Jana Pawła II z ucałowaniem relikwii Krzyża świętego.
W sobotę tematem przewodnim było „Zasłuchanie w Ducha św. na wzór Maryi”. O. Stanisław Jarosz OSPPE wygłosił konferencję „Konsekrowani ciałem Jezusa z Maryi przez Ducha Świętego”, ukazując w jaki sposób z Maryją mamy wsłuchiwać się w natchnienia Ducha Świętego. S. Anna Bałchan SMI miała konferencję zatytułowaną „Nie wolno milczeć o tym, że Bóg jest”, ubogacając nas swoim doświadczeniem pracy z kobietami, które w różny sposób doświadczają przemocy fizycznej czy psychicznej. Eucharystia była sprawowana w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył
i homilię wygłosił O. Sok Janusz CSsR. Po Mszy Świętej było przejście wszystkich uczestników Kongresu w barwnym i rozśpiewanym korowodzie, przez Rynek Krakowski, na plac przy ul. Franciszkańskiej 3. Również w sobotę wieczorem na placu przy ul. Franciszkańskiej, w Krakowie, odbył się koncert zespołu „NiemaGOtu”
W niedzielę, w ostatnim dniu III Kongresu Młodych Konsekrowanych Eucharystii w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, transmitowanej przez media, przewodniczył i homilie wygłosił Ks abp. Marek Jędraszewski. Posumowaniem Kongresu był panel, który poprowadziła p. Ewelina Zamojska. Wśród osób zaproszonych do panelu byli: s. Anna Bałchan, o. Tomasz Franc OP, p. Malwina Kocot, p. Elwira Fertacz.
Były to dni, kiedy nasze Siostry z obu prowincji (warszawskiej i poznańskiej) miały okazję doświadczać i poznać różnorodność charyzmatów
i duchowości obecnych w Kościele. Był to czas, w którym na nowo mogły rozpalić w sobie dary Ducha Świętego i pogłębić wybór swojego powołania.
Jak same mówią w tych kongresowych dniach miały okazję, by pogłębić w sobie dar powołania i uwielbiać Boga za dar życia konsekrowanego.
Z naszej prowincji w Kongresie wzięło udział 10 sióstr z różnych wspólnot (w tym też z Białorusi).

 

 

Brak możliwości komentowania.