W dn.17.09.2023r uczestniczyłyśmy w pięknym wydarzeniu, jakim było przekazanie relikwii bł. Matki Celiny parafii w Budzowie.
Budzów to miejscowość w diecezji krakowskiej, oddalona 6 km. Od Suchej Beskidzkiej. Proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia ks. Zbigniew Kaleciak zwrócił się z prośbą do naszego Zgromadzenia o relikwie bł. Matki Celiny, by parafianie mogli czerpać z Jej wstawiennictwa w wypraszaniu potrzebnych łask. Kościół w tym dniu wynosił na ołtarze bł. Rodzinę Ulmów, a my wraz z kapłanami i parafianami w Budzowie sięgałyśmy do skarbca świętego życia Naszej Matki Założycielki.
Tuż przed Mszą św. lektor odczytał krótki życiorys bł. M. Celiny, po czym, delegacja z parafii – rodzice z czwórką dzieci – procesjonalnie wnieśli relikwiarz, który został umieszczony na przygotowanym miejscu na ołtarzu. Po przywitaniu nas, rozpoczęła się Eucharystia. Podjęłyśmy liturgię Słowa. Pierwsze czytanie – S. Przełożona Katarzyna M. Iwan, psalm – S. Agnieszka Beata Król, drugie czytanie S. Paulina M. Sroka (nowicjuszka). W miejsce homilii S. A. Samuela Rzeźnikowska przybliżyła sylwetkę świętości naszej bł. M. Celiny.
Co stanowi fundament Jej świętości?
„…potraktowała tak poważnie nauczanie Jezusa, że chciała Go naśladować jak najdoskonalej”. /z homilii beatyfikacyjnej/
Cały potencjał ludzki w jaki wyposażył ją Pan Bóg i rodzice – życie, zdolności, uroda, wykształcenie, wychowanie – wszystko to zostało podporządkowane sprawie Królestwa Bożego.
Charakterystyczny rys duchowy bł. Celiny sprowadza się do stwierdzenia, że: „ przeżyła swoje życie nieustannie zjednoczona z Bogiem w modlitwie, która to modlitwa uczyniła ją zdolną do przyjęcia z pokorą różnych sytuacji, oraz do dostrzeżenia w tych sytuacjach dłoni Pana Boga. On ją strzegł, wspierał i prowadził, pomagając iść zawsze za wolą Bożą/…/ /z homilii beatyfikacyjnej/.
Jej postać wydaje się być rzeźbiona przez Boskiego Rzeźbiarza dłutem modlitwy i poddania się Jego planowi.
Jej życie ukazuje nam, że wielkość człowieka nie wyraża się jedynie w realizacji nadzwyczajnych działań, lecz w przeżywaniu swojego życia codziennego odpowiedzialnie, to znaczy w stawaniu się zdolnym do dawania własnej odpowiedzi na natchnienia Bożej łaski”.
Bł. Celina szła drogą pokory. Głeboka wiara wyznaczała kierunek w jej życiu i była źródłem siły. Zawsze zwyciężała w Jej postawie troska o sprawy Boże, troska o innych. Nieustannie rezygnowała z siebie. Zarówno jako córka, żona, matka czy w końcu jako przełożona zgromadzenia. Nie była to rezygnacja bierna. W sprawach zasadniczych potrafiła być mężna, z wytrwałością i miłością bronić prawdy i słusznych racji. Wiele z tego powodu doznała cierpień na różnych etapach życia.
W bogactwie Jej świętego życia jako córki, żony, matki, wdowy, zakonnicy każda kobieta może odnaleźć jakiś rys własnego doświadczenia życiowego i powołaniowego. Wymownym znakiem niejako wpisującym się w to bogactwo charyzmatów bł. Matki Celiny, która rozumiała i zatroskana była również o życie rodzinne, był chrzest pięciorga dzieci, jaki dokonał się na tejże Mszy św.
Nasza bł. M. Celina dołączyła w grona świętych i błogosławionych, jacy już w tutejszym kościele parafialnym w znaku relikwii się znajdują. Ich portrety widnieją na ścianie śwityni. Może kiedyś zostanie tam umieszczony również potret Naszej Błogosławionej Matki?
Po Mszy św. każdy mógł uczcić relikwie przez ucałowanie, a my rozdawałyśmy parafianom obrazki, książki i folderki przybliżające postać bł. Matki Cekiny i nasze zgromadzenie.
Bł. Matko Celino wzorze żony, maki i zakonnicy wstawiaj się za nami!
Oprac. S. A. Samuela CR