Rocznica męczeńskiej śmierci bł. Alicji Kotowskiej

Bł. Siostra Alicja Kotowska, zmartwychwstanka, wraz z innymi przedstawicielami inteligencji polskiej, zginęła 11 listopada 1939 r. męczeńską śmiercią w lasach Piaśnicy z rąk hitlerowskich Niemiec. Nauczycielka chemii, dyrektorka szkoły i przełożona wspólnoty Zmartwychwstanek w Wejherowie. W 1999 roku w Warszawie została beatyfikowana przez Jana Pawła II w gronie 108 Męczenników okresu II Wojny Światowej.

„Czy to nie wszystko jedno, gdzie ciało będzie leżało? Chciałabym nawet, by nikt o mnie nie wiedział. Przecież chodzi o to, by móc zjednoczyć się z Bogiem, a to jest wszędzie możliwe, we wszystkich okolicznościach. W Nim żyć, zatopić się jak kropla w oceanie Jego miłosierdzia – to wielkie moje pragnienie.” Tak przed laty pisała bł. Alicja. Dzisiaj o odważnej zakonnicy, która tuż przed męczeńską śmiercią myślała nie o sobie, ale o dzieciach idących razem z nią na śmierć, mówi cały świat.

11 listopada 2023 r. uroczyście odsłonięto i poświęcono Pomnik Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej Zmartwychwstanki z Uczennicą oraz tablicę upamiętniającą mieszkańców gminy Krokowa – ofiary Piaśnicy i II Wojny Światowej. Pomnik znajduje się przy kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej. Uroczystość była elementem obchodów Święta Niepodległości.

https://www.facebook.com/kck.krokowa

Skip to content